[genç soluklar 2005]
remzi şimşek yatılı bölge okulları (pülümür-nazimiye)
remzi şimşek
1976 Tunceli doğumlu. 2005 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü'nden mezun oldu. Profesyonel fotoğrafçı olarak çalışıyor.
yatılı bölge okulları (pülümür-nazimiye)
“Yatılılık kavramı, gerek eğitimde okul olarak gerekse diğer mesleklerde farklı isimlerle var olmuştur. Yatılı okullar, devletlerin resmi politikalarının da uygulandığı mekânlar olmuştur. Özellikle ideolojik devletlerde resmi ideoloji terbiyesinin verildiği mükemmel ortamlardır yatılı okullar.
Tunceli'nin Nazmiye ve Pülümür ilçelerindeki yatılı okullarda çektiğim fotoğraflardan oluşan bu çalışmadaki amaç, öğrencilerin ekonomik olarak yaşadıkları zorluklardan ziyade, orada yaşayan çocukların bulundukları mekân içindeki günlük, olağan yaşantılarını fotoğraflamak, uzun süredir bölgede yaşanan çatışmalardan dolayı eğitimlerini yatılı okullarda sürdürmek zorunda kalan çocukların hikâyesini aktarmaktı.
Bu projeyle, pek fazla yazılı bir kaydın olmadığı, tamamen sözlü bir anlatım geleneğine sahip bu coğrafyalarda, görsel tarihin oluşturulmasına bir katkıda bulunmayı amaçladım.”