[genç soluklar 2004]
mustafa bilge satkın çöplükte yaşam
mustafa bilge satkın
1978 Elazığ doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nden 2002 yılında mezun oldu. 2003’ten beri aynı bölümde yüksek lisans eğitimine devam ediyor.

çöplükte yaşam
“Bizim tiksinerek kapımızın önüne attığımız çöpleri, sabahın erken saatlerinde elleriyle toplayıp bunlardan ekmeğini kazanmaya çalışan insanları fotoğraflamaya çalıştım. Bir yıla yayılan bir süre zarfında değişik çöplüklerde çektiğim fotoğraflarda bu insanların çalışma şartlarının zorluklarını ve yaşam tarzlarını belgelemeye çalıştım. Hijyenden nasibini almamış, kokusu ve görüntüsüyle bizim katlanamayacağımız bu zor şartlarda ekmeğini çıkarmaya çalışan bu insanların onurlu mücadelesine tanıklık ettim. Ama bu onların kendi tercihi değil koşulların bir getirisiydi.
Küçükken ne olmak istediğimiz sorulduğunda ‘doktor, mühendis, astronot’ deriz de 'Çöpçü olmak istiyorum' asla demeyiz. Ama bu mesleği yapan insanlar var ve bu inananlar için kaderin bir oyunu, inanmayanlar içinse yanlış seçimlerin bir sonucu olarak oluşur.
Her şeye rağmen ‘Mutluluk nedir?’ sorusunun cevabına oldukça çarpıcı bir örnek teşkil eden bu yaşamlarda, çöpten bulunan kullanma tarihi geçmiş bir konserve kutusu, eski bir kıyafet ya da ayakkabı karşısında gözlerdeki ışıltıyı gördüğüm zaman bu yaşamları belgelemiş olmanın huzurunu yaşıyorum.”