[genç soluklar 2004]
gökhan gezik spassibo
gökhan gezik
1976 Erzincan doğumlu. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. 1999 Marmara depreminden sonra Dayanışma Gönüllüleri’nin İzmit-Bekirpaşa Eski Cephanelik Çadır Kenti’nde çocuklarla yapılan fotoğraf çalışmalarına eğitmen olarak katıldı. Halen İstanbul'da bir yayın grubunun çıkardığı dergiler için fotoğraf çekiyor.
spassibo
“1917 Sovyet Devrimi’nden kaçan on binlerce Beyaz Rus, denizaşırı en yakın ve güvenli ülke olarak Türkiye’yi seçer. 1918-1940 yılları arasında İstanbul’da Beyoğlu ve çevresinde yaşayan Beyaz Ruslar buranın sosyal-kültürel dokusunu önemli ölçüde değiştirip zenginleştirir. İşte bu yıllar Karaköy’deki manastır binalarının da en hareketli yılları olmuştur. Manastır binaları, Odessa ve Kırım üzerinden İstanbul’a gelen yüzlerce Rus göçmeni barındırmıştır.
Karaköy’de 1870’li yıllarda, Rusya’dan Aynaroz’a (Yunanistan-Agion Ores) giden Ortodoks hacı adayları ve Aynaroz’dan Kudüs’e giden din adamlarının konaklayıp aynı zamanda ibadet edebilecekleri ‘Katedralimsi’ yapılar inşa edilmiştir.
Bugün bu yapılarda bulunan kiliselerden Aya Andrea ile Aya Panteleymon, ibadete açıktır. Aya İlya ise uzun yıllar önce bir papaz atanmadığı için kapatılmıştır.
Beyaz Rus Kiliseleri olarak anılan kiliselerden Aya Andrea ile 2002 nisanında Paskalya hazırlıkları esnasında başlayan bu çalışmam daha sonra eş zamanlı olarak Aya Panteleymon Kilisesi’nde de devam etti. Kapalı olan Aya İlya Kilisesi katındaki odasında yaşayan PAE Fukaraperver Derneği’nin eski başkanı Aleksandr Simuhin’in fotoğrafı, bu manastırda çekilen tek fotoğraf oldu. Halen fotoğraflamaya devam ettiğim bu cemaate ait en son fotoğrafları 11 Nisan 2004 tarihinde Paskalya esnasında çektim.”