[genç soluklar 2001]
r.erhan şermet istanbul'da erken uyananlar
r.erhan şermet
1968 İstanbul doğumlu. İstanbul Erkek Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu. 1986-87 yıllarında AFS bursuyla gittiği Los Gatos Lisesi’nde karanlık oda ve kompozisyon eğitim aldı. 2000 yılında Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü’nü kazandı. Çalışmalarına İstanbul’da devam ediyor.
istanbul'da erken uyananlar
“'İstanbul’da Erken Uyananlar' esas olarak portrelerden oluşan bir portfolyodur. Fotoğraflarımla İstanbul’da erken işbaşı yapan insanlardan bir kesit sunmak istedim. Açıktır ki İstanbul gibi kalabalık bir şehirde böyle bir portfolyonun tüm yönleriyle ele alındığında binlerce fotoğrafla bile ‘tamamlanması’ çok güçtür. Ben şehrin ana bağlantı noktaları sayılabilecek yerlerinden bir kısmını (Kadıköy, Üsküdar, Taksim, Beşiktaş gibi) merkez alarak insanlara yöneldim. Fotoğrafların altlarında bir kısmının isimlerini, yaşlarını ve erken kalmak ile ilgili sözlerini bulacaksınız. Ama esas metinler her zaman olduğu gibi tüm uzunluk ve kısalıklarıyla insanlardan yansıdığı şekilleriyle fotoğrafların üzerindedir.
İstanbul sabah saatlerinde başka bir şehirdir. 05:00 ve 06:00 arası alacakaranlık yavaş yavaş kaybolur ve geceden kalanların sonuncularının da sokaklardan evlerine süzülmesiyle güne erken başlayanların saati gelir. Kadıköy’den ilk vapur 06:00’dadır. Bu saatten semtine göre 07:00-07:30’a kadar geçen zaman belki de İstanbul’un en güzel dakikalarıdır: Herkes kendisi ile meşgul, dikkatli ve sakindir. Gürültü yoktur, acele edene rastlanmaz. Günün en güvenli zamanı budur. Erken işbaşı yapanların çoğu koyuldukları yol boyunca birbirlerinden selamı ve küçük bir sohbeti esirgemezler. 07:00’den sonra ise şehrin uğultusu duyulmaya başlanır ve kısa sürede her şeyi bastırır… ”